Play Store Yorum Politikası Güncellendi

Bugün Play Store’dan bir uygulama sayfasına girdiğimizde aşağıdaki bir uyarı ile karşılaştık: Play Store Yorum Politikası Güncellendi bakalım neler varmış?

Play Store
Play Store

Google Play Store kullanıcılar için yorumlara belirli bir düzen getirmiş. Daha doğrusu etik güzellikler desek daha doğru olur. Uyarılarda çok konu olsa da özellikle adil bir puanlama sisteminden sözediyor. Daha önceki yazılarımızda Adil Puan sisteminden bahsetmiştik ancak Google’un isteklerimizi dikkate alması gerçekten çok hoş oldu

Play Store
Play Store

Google Play Store Yorum Yayınlama Politikası

Bir uygulama hakkında yorum yaparken lütfen aşağıdaki politikalara uyun:Google Play net bir şekilde kullanıcıların aşağıdaki uyarılara uyumasını istiyor

Konudan ayrılmayın

Konudan ayrılmayın. Yorumlar, incelemekte olduğunuz uygulama hakkında olmalıdır.

Bu konuda biz geliştiriciler çok sıkıntılar çekiyoruz. Yerinde bir uyarı olmuş. Kullanıcılara yardımcı olmak istiyoruz ama yazılan yorumlar uygulama ile ilgili olmuyor bazen. 

Satış kodları ve eposta eklemeyin!

Yorumunuza oyun veya satış ortağı kodları, e-posta adresleri ya da bağlantılar eklemeyin.Ek önlemler alarak kullanıcı kişisel gizliliğinin ehemmiyetini koruma ve kullanıcı faydası ve olası kullanıcıların yaşayabileceği bazı ihmaller dile getirilmiș.

Sahte yorum ve puan vermeyin

Oyları yükseltmek veya düşürmek için sahte yorumlar yayınlamayın.

Bazı insanlar fikriyle diğer kullanıcılar üzerinde etki bırakır. Gaza gelinir ve kişi kendi özgün puanı yerine başka bir şekilde puan verir.Yada sırf uygulamadaki bir özellik sebebiyle puanı düşürür. Yada bazı sebeplerden yüksek puan verir…Adil Puan verilmesi isteniyor bu maddede kısaca. Sahte yorumları da geliştici eşi dostu yada bazı guruplar veya para ile satın almak gibi adil olmayan diğer yöntemlerin kullanılmaması gereğinden dem vurulmuş.

Müstehcen ve taciz edici yazmayın

Müstehcen veya küfür barındıran içerik yayınlamayın.

Bazı kullanıcılar maalesef küfür eder. Bunları markette görmek hiç hoş değil. Haklı bile olsanız küfretmek yanlış deniyor ve uyarılıyor. Hem kullanıcıya hem de geliştiriciye bir uyarıdır.

Tehdit edici yorum yayınlamayın

Taciz eden, nefret dolu, diğer kullanıcıları tehdit veya rahatsız eden içerik yayınlamayın.

Özel hayata saygı ve insan hakları açısından, çok önemli olan kişiler arası saygıyı temel alan bir diğer madde. Bu aynı zamanda yasal bir uyarıdır.Herhangi bir kişinin kimliğine bürünmeyin veya bir kişi veya kurumla ilişkili olduğunuza dair yalan beyanda bulunmayın ya da yanıltıcı bilgi vermeyin.

Adresinizi yayınlamayın

Açık adres, sürücü kimliği numarası veya genel erişime sunulmamış diğer bilgiler de dahil olmak üzere kendinize veya başkasına ait özel ve/veya gizli bilgileri yayınlamayın.

Özel bilgilerinizi yayınlamayın diyor özetle. Başkası bu bilgileri alıp size karşı kötüye kullanabilir. Kötü niyetli insanlardan korunmaya yönelik bir uyarı daha.

Diğer öneriler

Diğer harici faydalı maddeler de var. Uymanız önerilir

Yazdıklarınız okunaklı olsun. Gereğinden fazla büyük harf veya noktalama işareti kullanmayın.Açık, değerli ve dürüst bilgiler yayınlayın.Hem olumlu hem de olumsuz yönleri belirtmeye çalışın.Başkalarına karşı kibar olun, saldırgan davranmayın.Dilbilgisi kurallarına uyun ve yazımınızı kontrol edin.Yorumlarınızın yararlı ve bilgilendirici olmasına çalışın. Umuyoruz bu politikalar hem kullanıcı hem geliştirici açısından faydalı olur. Kaynak: Google Play Store