Java Veri Tipleri

Java veri tipleri

Java veri tipleri
Java veri tipleri

Veri nedir?

Elimizdeki bilinen bilgi bir veridir. Örneğin Thor ismi bir veridir ve çok fazla veriyi barındırır. Yada Kitap da bir veridir ve kağıt ve mürekkebin kavramları taşıdığı bir somut nesnedir.

Veriyi az çok hepimiz biliriz. Veri kısaca elde olandır.

Java da uzaydan gelmedi dünyada dünyalı insanlar tarafından icat edildi. Hal böyle olunca  Java’yı bulanlar da günlük hayattaki sorunlara çözüm bulmak için programlar geliştirdiler ve ilk ihtiyaçları olan şey sadece veriydi. Veri olmadan neyi işleyeceklerdi ki zaten? Verileri işlediler. Hatta ilk programcılar bile ilk önce verilerle çalıştırlar.

Veri Tipinin Doğuşu

Java da veriler tip denilen türlere ayrıldılar,  ve her tipe bazı özellikler atandı ve sen sayıları al  sen ufaklık sen de küçük sayıları al sen koca oğlan bana bak sen de büyük sayıları al tamam mı. (Laf aramızda bu koca oğlan biraz hantal sanki 😀 Bazıları hassas çocuk kesirli işlere baktılar bazıları edebiyata meraklı sadece yazıları tercih etti. Hatta en uyanığı sadece harfleri kabul etti. (Karakter ‘A’ gibi way çakkal seni :D) böylece her veriyi de tanımak ve özellikler atanmış haliyle kullanmak kolay oldu. (karmaşık değil kolay oldu çünkü: ben de bilmiyorum 😀 Şaka şaka yazı  deyince edebiyatçı akla geldi adı String’dir bu muhteremin mesela).

 

Veri Tipleri Giriş

Veri tipleri yüzlerce değil, hatta onlarca değil, hatta 10 tane kadar bile yok. O yüzden peşin peşin bilin nesli tükenecek kadar az sayıya sahiptirler. Üzülmeyin hemen bunların asla nesli tükenmez her birinin kutsal olmasa da bir görevi var. Bu görevlerle günlük hayatta milyarlarca insanın işini kolaylaştırıyorlar. Onlar büyük kahramanlar. ONLAR JAVA VERİ TİPLERİ. Birazdan sahneye çıkacaklar… Büyük bir alkışı hak ediyorlar… 😀

Veri tiplerinin en popüler oğlanı ile tanışmaya hazır mısınız? (Bari içinden evet de 🙂
Evet mi dediniz? İşte sahnede “INT” onu biz “int” diye çağıracağız lazım olduğunda. Iı şey kendisi çok popülerdir 🙂 Ota çimene kullanabilirsiniz.

Top ten’de Numberone sadece int‘dir.

 

Veri Tipleri Tanışma

 
Veri tipleri bu kardeşlerimiz de kendi aralarında özelliklerine göre lakapları vardır.  Ve maalesef guruplaşma yapıyorlar ama merak etmeyin bu ayrımcılıktan değil karışıklığı önlemek için tamamen duygusal bir ayrımdır hemen endişelenmeyin 🙂
 

Guruplaşma nelere sebep oldu kaç gurup oluştu işte açıklıyorum…

Sayısalcılar ve Sözelciler 

İşte tüm derleri bir yere yerleşmek olan bu çalışkanların da kendileri alt türlere ayrılıyorlar

Sayısalcılar 

Sayısalcı olanlara Sayısal Veri Tipleri diyorsak sebebi var. Çünkü Sayılardan oluşuyorlar 🙂

Bazıları tutturdu efendim biz tam sayıyız bizde kesir küsur yok biz netiz o kadar dediler ve kendilerine halk arasında şu simi taktılar:

 • 1- Tamsayı Değişken Tipleri  ( dünyada da tanınmak için şöyle dediler kendilerine: Integer Variable Types)

Bu gurubun üyeleri şunlardır:

 

 • byte
 • short
 • int
 • long

 

diğer bir gurup da yok efendim o kadar dangul dungul olmaz hassas insanlarız biz bizde kimsenin kuruşu yenmez dediler. (kendilerini tebrik ederim) ve kendilerini şöyle tanıttılar:

 

 • 2- Kesirli Sayı Değişken Tipleri ( bunlar da dünya halkı için kendilerine Floating Point Variables dediler)

Bu gurubun üyeleri  de şunlardır:

 • float
 • double

Sözelciler 

Sözelciler edebiyatı sever hesap kitap işleri ile uğraşacak vakitleri pek olmaz. Bu veri tipinde iki kardeş vardır biri küçük oğlan Char diğeri de büyük oğlan String’dir ailece yazı yazarlar, yazarlardır, yazardırlar 😀

Bu gurubun üyeleri şunlardır( pekişsin diye iki kez yazıyorum bak 🙂

 • char
 • string

Hariciler

Aslında harici kafasında olan bir kardeşimiz daha var kendisi mantıksal takılır. Kimse bir şey demiyor ona öyle kafasına göre biri. İçi temiz hatta Peygamber dürüstlüğü vardır kendisinde.
Aka kara karaya ak demez asla. Neyse onu söyler. (iki gözümdür kendisi 😀

Bu kardeşimize ise :

 • boolean

denir.  Boolean’e bir soru sorarsan doğruysa evet der yanlışsa kesinlikle yanlış der. Haberin ola !

Bu dersin sonuna geldik canlar. Daha fazla detay verilecek olursa geç olur saat 01:52 *Ts. (Türkiye saati)

Veri tiplerinin genel hatları bunlar değil elbette,  veri tipleri basittir ama karmaşık anlatmak basiti karmaşık hale getirir. Amacım basiti basit anlatmak. 🙂

Bir sonraki konuda veri tiplerinin biraz daha geniş olan daha basit halini anlatacağım.

Sevgiler

DinozorApps